Ciecierzyca stała się ostatnio bardzo popularna i zdaje się pojawiać na naszych stołach coraz częściej! Dodatkowo, coraz więcej osób zamienia tradycyjne poprawy strączkowe właśnie na cieciorkę.
Największymi jej zaletami jest to, że może być świetną alternatywą dla zastąpienia mięsa, ponieważ jest bardzo bogata w białko. Świetnie sprawdzi się na talerzach wegan i wegetarianin.
Ciecierzyca – wartości odżywcze
Ciecierzyca lub też cieciorka przynależy do grupy roślin strączkowych. Regularne spożywanie tego warzywa (zwanego również grochem włoskim) powinno przyczynić się do utrzymania odpowiedniego stężenia glukozy we krwi (utrzymuje niski indeks glikemiczny), a także powinno pozwolić nam to utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu. Warto również dodać, że regularne spożywanie cieciorki zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby.
Ta roślina strączkowa posiada ogromne właściwości zdrowotne. Przede wszystkim groch włoski to świetnie źródło białka. Mogą je docenić przede wszystkim wegetarianie i weganie, które z łatwością mogą zamienić spożywanie mięsa na ciecierzycę.
W 100 g ugotowanej ciecierzycy znajduje się aż około 9% białka. Dodatkowo zawiera ona również tak zwane dobre węglowodany (złożone), oraz witaminy takie, jak: A, C, E oraz sporo witamin z grupy B. Znajdziemy tam również sporo związków mineralnych, między innymi: żelazo, cynk, wapń, magnez, potas, fosfor oraz mangan.
Uzasadniony interes w spożywaniu ciecierzycy powinny mieć osoby zmagające się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Głównie dlatego, że cieciorka powinna redukować stężenie złego cholesterolu w naszym organizmie.
Na koniec tego akapitu dodajmy również, że warzywo to posiada sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz jest źródłem błonnika pokarmowego. Powinien on również pozytywnie wpływać na odporność organizmu.
Ciecierzyca jak gotować
Chcąc spożyć ciecierzycę, warto jest się dowiedzieć jak ją poprawnie ugotować.
Otóż, zanim będziemy chcieli ugotować ciecierzycę, musimy najpierw ją namoczyć w zimnej wodzie (jeżeli będziemy przygotowywać z niej pastę z cieciorki powinniśmy dodać łyżeczkę sody oczyszczonej). Zalewamy naszą cieciorkę wodą i zaczynamy ją moczyć. Ważne, by ten proces trwał naprawdę długo (nawet 12 godzin).
Przed przystąpieniem do gotowania naszej ciecierzycy, nie możemy zapomnieć o zmianie wody i przepłukaniu jej pod bieżącą wodą.
Przez pierwsze 20 minut powinniśmy gotować ciecierzycę na dużym ogniu i bez używania jakiegokolwiek przykrycia. Należy pamiętać, by nasza cieciorka była posolona dopiero pod sam koniec gotowania.
Ugotowana ciecierzyca to wspaniała baza pod hummus! W internecie możemy znaleźć przeróżne, ciekawe przepisy i różnorodne kombinacje dań z wykorzystaniem hummusu. Jeżeli chodzi jednak o najpopularniejszy przepis – będzie to ów pasta z dodatkiem czosnku.
Ciecierzyca po bretońsku
Poniżej przedstawiamy najpopularniejszy przepis na to danie (inne różnorodne przepisy możemy łatwo znaleźć online na stronach kulinarnych).
SKŁADNIKI:
- ciecierzyca – dwie puszki
- koncentrat pomidorowy – 4 łyżeczki
- passata pomidorowa
- kawałek ulubionej kiełbasy
- cebula
- czosnek
- 1 łyżka oleju
- przyprawy (sól, pieprz, ziele angielskie, majeranek)
PRZYGOTOWANIE:
Rozgrzewamy nasz olej w rondlu i dodajemy posiekaną cebulę (ważne, by pokroić ją drobno). Następnie w naczyniu ląduje kiełbasa. Gdy skończymy smażyć nasze produkty, dodajemy ciecierzycę razem z zalewą. W tym momencie przyprawiamy również nasze danie do smaku, czyli dodajemy pieprzu, soli i innych przypraw.
Dodajemy również passatę z pomidorów oraz przecier. Nasza potrawa powinna teraz się chwilę gotować, nie zapominajmy o tym, by co jakiś czas wszystko przemieszać. Na sam koniec możemy opcjonalnie dodać ugotowane jajko, może to być dobra propozycja zamiast chleba.
Taki rodzaj ciecierzycy jest świetnym zamiennikiem naszej pospolitej fasolki po bretońsku.
Ciecierzyca pieczona
Chrupiąca pieczona ciecierzyca to idealny sposób na przekąskę, która jest zdrowa! Może być w wersji również na słodko. Poniżej przedstawiamy obłędny przepis!
SKŁADNIKI:
- 2 puszki ciecierzycy,
- 1 łyżeczka słodkiej papryki oraz wędzonej papryki (lub inne przyprawy),
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
PRZYGOTOWANIE:
Rozgrzewamy nasz piekarnik do 180 stopni z funkcją grzania góra i dół. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Pozbywamy się ciecierzycy z puszki, płuczemy i osuszamy dokładnie każde ziarenko. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wsypujemy ciecierzycę. W tym momencie nasza cieciorka zostaje włożona na min 15 minut do piekarnika. Po tym czasie wyciągamy naszą pieczoną ciecierzycę, przesypujemy do miski i dodajemy przyprawy.
Nasza przekąska jest gotowa! Prawda, że smakuje obłędnie?
Curry z ciecierzycy
SKŁADNIKI:
- 1 puszka mleka kokosowego
- 1 cebula
- puszka pomidorów bez zalewy
- 1 łyżka oleju kokosowego
- ząbek czosnku
- 2 puszki ugotowanej ciecierzycy
- 1 łyżeczka (imbir, kurkuma, kolendra, kardamon, sól, pieprz, można również dodać ostrej papryki do smaku)
PRZYGOTOWANIE:
Cebulę kroimy w kostkę i smażymy z wyciśniętym czosnkiem. Dodajemy przyprawy i smażymy 5 minut. Dodajemy pomidory pokrojone w kostkę. Następnie dodajemy ciecierzycę i 150 ml wrzątku. Gotujemy na średnim ogniu przez 25 minut.
Następnie bardzo powoli wlewamy mleko kokosowe do naszego curry. Całość gotujemy przez 15 minut.
Szybkie danie, prosty przepis – to nie może się nie udać!
Zupa z ciecierzycy
Prosta zupa z ciecierzycy, którą będzie w stanie przygotować naprawdę każdy!
SKŁADNIKI:
- 1 cebula
- 2 ziemniaki
- ząbek czosnku
- 1 puszka ciecierzycy i pomidorów
- 3 łyżki oliwy
- przyprawy
PRZYGOTOWANIE:
Cebulę i czosnek szklimy na patelni. Następnie dodajemy obrane i pokrojone w kostkę warzywa. Gdy wszystko podsmażymy, zalewamy wodą (3 szklanki) tworząc bulion. Gotujemy zupę do czasu aż wszystko zmięknie.
Pod koniec gotowania należy dodać pomidory oraz ciecierzycę z puszki. Gotujemy przez kolejne kilka minut. Do zupy, do smaku, dodaj jeszcze pieprz i sól i gotowe!
Ciecierzyca z piekarnika
Chrupiąca, zdrowa przekąska gotowa w 30 minut (maksymalnie 40 minut). Składniki oraz to jak przygotować tę przekąskę znajdziemy pod tytułem o pieczonej ciecierzycy.
Warto jednak zwrócić uwagę, że pieczona ciecierzyca będzie zawierać w sobie mnóstwo właściwości odżywczych oraz będzie bardzo zdrową alternatywą na przekąski.
Kolejną zaletą będzie to, że do pieczenia będziemy mogli wybrać nasze ulubione przyprawy (możemy użyć słodkiej papryki, wędzonej papryki oraz bawić się innymi przyprawami i je mieszać między sobą).
Kotlety z ciecierzycy
Kotlety z ciecierzycy to świetna propozycja na pełnowartościowy posiłek. Kotleciki mogą też być również w wersji przyjaznej dla wegan i wegetarian (wystarczy nie dodawać jajka).
SKŁADNIKI:
- bułka tarta
- 1 jajko (opcjonalnie)
- 3 ząbki czosnku
- cebula
- 100 g ciecierzycy z puszki
- olej do smażenia
- przyprawy
PRZYGOTOWANIE:
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na patelni do zarumienienia się z obu stron. Do bułki tartej możemy dodać 2 łyżki mąki i 3 łyżeczki wody.
Smak kotletów jest naprawdę wyśmienity!
Pasta z ciecierzycy
Czas przygotowania jeżeli chodzi o pastę z ciecierzycy jest naprawdę szybki! Przepis jest naprawdę prosty i jeżeli chodzi o składniki to potrzebujemy tylko 250 g suchej ciecierzycy, suszone pomidory, sól, pieprz, odrobinę soku z cytryny, 2 łyżki oliwy, czosnek i opcjonalnie możemy dodać parę pomidorów.
Ciecierzyca w takim wydaniu świetnie nadaje się do kanapek. Dzięki użytemu czosnku możemy otrzymać niepowtarzalny smak. Taki rodzaj pasty świetnie sprawdzi się dla osób na diecie.
Ciecierzyca w pomidorach
Do przygotowania ciecierzycy z pomidorami możemy użyć mleka kokosowego lub koncentratu pomidorowego. Ten przepis będzie się opierał jednak na tym drugim.
SKŁADNIKI:
- koncentrat pomidorowy
- 1 cebula
- czosnek
- suszone pomidory z puszki dla głębszego smaku
- 1 puszka z ciecierzycą
- curry
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka zmieszanych przypraw
PRZYGOTOWANIE:
Ciecierzycę umieszczamy w misce, dodajemy wszystko raz (cebulę pokroić w kostkę lub w cienkie plasterki przed dodaniem). Dusimy przez min 15 minut, co jakiś czas mieszając.
Sałatka z ciecierzycą
Sałatka z cieciorką to kolejny rewelacyjny przepis, który może sprawdzić się przy każdej okazji! Składniki są proste, a sałatka z ciecierzycy smaczna i szybka!
Do przygotowania sałatki potrzebujemy natkę pietruszki, odrobinę soku z cytryny, ciecierzycę z puszki, trochę warzyw (pomidory, papryka i tym podobne), 3 łyżki oliwy. Można dodać również mięsa. Dodatkowo sól i pieprz do smaku.
Taką sałatkę możemy podawać przy każdej okazji! Potrawa jest naprawdę pyszna i kolorowa. Takie przepisy świetnie sprawdzą się, jako menu na lekką kolację. Przygotowanie jej jest naprawdę proste!
Ciecierzyca z kurczakiem
Jeżeli chodzi o najszybsze przepisy na obiad – to danie będzie nim na pewno! Cieciorka z kurczakiem w pomidorach jest naprawdę szybka do przygotowania.
SKŁADNIKI:
- 1 puszka ciecierzycy
- pokrojone kawałki kurczaka
- garść natki pietruszki
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- kurczak (którego kroimy w kostkę)
- 2 łyżeczki oliwy z oliwek
- przeciśnięty przez praskę czosnek
- 1 łyżeczka wymieszanych przypraw do podkreślenia smaku (sól, pieprz, estragon, słodka papryka)
- 1 szklanka wody
PRZYGOTOWANIE:
Umieszczamy wszystko w garczku, a następnie dusimy całość przez min 10 minut. Należy pamiętać, że taki przepis z ciecierzycą z puszki będzie bardzo bogaty w białko, taki rodzaj dania może świetnie się sprawdzić dla osób trenujących.
Ciecierzyca z patelni
Smażona ciecierzyca z przyprawami. Przepis jest niewyobrażalnie prosty!
SKŁADNIKI:
- puszka ciecierzycy
- 3 łyżeczki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka przypraw (papryka, sól, pieprz, ulubione zioła opcjonalnie)
- czosnek
PRZYGOTOWANIE:
Ciecierzycę wysypujemy z puszki i umieszczamy w misce. Dodajemy do dania przyprawy (odrobinę papryki, czosnku, solimy do smaku). Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie wrzucamy na patelnię i smażymy.
Do przygotowania tego przepisu nie potrzebujemy wiele! To danie świetnie sprawdzi się do uzupełnienia sałatek.
Dodaj komentarz