Jakie badania profilaktyczne robić co roku – mini przewodnik

Opublikowane przez Natalia Stós w dniu

Choć pogoda na to nie wskazuje, nadeszła wiosna! Jest to idealny czas do zadbania o siebie i swoje zdrowie – wiosną mamy zazwyczaj więcej energii i po prostu bardziej się nam chce. Zachęcam Cię do zrobienia przeglądu swojego organizmu! Nie wiesz jakie badania profilaktyczne, gdzie i po co? Przygotowałam dla Ciebie specjalną ściągę, już nie będziesz mieć żadnych wymówek 🙂

Słowem kluczem jest tutaj profilaktyka. Zapewne znasz powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”? Jest w nim bardzo, ale to bardzo dużo prawdy, niestety wciąż niewiele osób korzysta z mądrości w nim zawartej. Jest kilka badań, które obowiązkowo należy zrobić raz w roku – pokażą nam one w jakim stanie jest nasz organizm, czy wszystko działa jak należy oraz czy nic niedobrego się w nim nie rozwija.

Badania profilaktyczne mogą uratować nam życie. Prawda jest taka, że bardzo dużo chorób może być z powodzeniem wyleczonych, jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium. A jak inaczej je wykryć, jeśli nie dzięki badaniom?

Ponadto, regularne badania pokażą Ci, w jakiej kondycji jest Twój organizm, czy nie masz niedoborów, czy Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana.

jakie badania profilaktyczne

Prywatnie, czy na NFZ?

Większość badań możemy wykonać bezpłatnie, ponieważ należy nam się to w ramach opłacanych składek zdrowotnych. Smutna prawda wygląda niestety tak, że dużo zależy od lekarza rodzinnego oraz od kolejek. Może się okazać, że na badanie będziemy musieli czekać miesiąc, albo dłużej.

Część badań bezpłatnie możemy wykonać rzadziej niż raz w roku – chociażby cytologia przysługuje nam raz na dwa lata. Nie oznacza to jednak, że robiąc ją co rok, przesadzamy. Niestety państwo oszczędza na nas jak może, co czasami jest niezrozumiałe, ponieważ badanie profilaktyczne kosztuje zdecydowanie mniej, niż późniejsze ewentualne leczenie np. nowotworu.

Decyzja, czy badania profilaktyczne robić prywatnie, czy na NFZ powinna być indywidualna. Jeśli zdecydujesz się na prywatne gabinety, zapłacisz od 500 do 800 złotych rocznie. Jest to spora kwota, jednak pamiętaj, że te pieniądze nie idą na marne – inwestujesz w ochronę swojego zdrowia, które jest najważniejsze. Jednak składki zdrowotne odprowadzasz i coś Ci się jednak za to należy, prawda?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym – poproś o skierowania na tyle badań, ile się da. Umów się na wizyty refundowane i zobacz, jak długo będziesz musiał czekać – może się okazać, że pójdzie sprawnie. Zresztą, nie musisz się spieszyć.

Ja, na przykład, korzystam zarówno z NFZ, jak i z badań prywatnych. Po tym, jak pani okulistka przyjmująca w szpitalu zepsuła mi wzrok, źle dopasowując okulary, nie wyobrażam sobie ponownej wizyty u niej, korzystam więc z prywatnych usług. Podobnie jest w kilku innych przypadkach.

Jak się do tego zabrać?

Pamiętaj, że nie musisz brać tygodnia urlopu i codziennie biegać na badania. Najlepiej usiądź spokojnie, weź do ręki kalendarz i zaplanuj kiedy zrobisz jakie badania. Możesz je rozłożyć nawet na cały rok – jeśli korzystasz z wizyt prywatnych, koszty mniej dadzą się we znaki.

Podzwoń po gabinetach, dowiedz się kiedy pracują i jak długo czeka się na wyniki. Odwiedź również lekarza rodzinnego i porozmawiaj z nim na ten temat. Tak, wiem, że rozmowy z lekarzami nie należą do najprzyjemniejszych, szczególnie, że często jesteśmy traktowani jak uciążliwi petenci. Na szczęście ten trend się zmienia i coraz częściej możemy spotkać naprawdę świetnych lekarzy, nie tylko w prywatnych gabinetach.

Jakie badania profilaktyczne – lista

Morfologia

Jest absolutną podstawą i dobra wiadomość jest taka, że prywatnie kosztuje naprawdę niewiele, a wyniki możesz zazwyczaj odebrać już tego samego dnia.

Badanie to pozwala na ocenę jakości i ilości poszczególnych elementów krwi, takich jak krwinki białe i czerwone, płytki krwi, itd. Na karcie z wynikami otrzymujemy sporo parametrów i dziwnych oznaczeń i najlepiej udać się z nimi do lekarza rodzinnego. Możesz również samodzielnie zinterpretować wyniki – po prawej stronie zawsze podane są normy. Jeśli Twoje wyniki mieszczą się w normie, nie masz się czego obawiać 🙂

badania morfologia

Odczyn Biernackiego (OB)

To również jest badanie krwi, pozwalające na wykrycie m.in. stanów zapalnych, chorób serca, żółtaczki, czy problemów z tarczycą. Polega ono na zbadaniu tempa opadania czerwonych krwinek, i jest mierzone w czasie jednej godziny. Normy są różne, w zależności od wieku oraz płci: są bardzo niskie u noworodków, większe dla kobiet i mężczyzn powyżej 50 roku życia.

Lipidogram

Badanie pozwala na zmierzenie poziomu cholesterolu (HDL i LDL) oraz trójglicerydów. Badaniu podlega krew, a więc znów trzeba będzie się wkłuć z żyłę. Pozwoli ono na wykrycie ewentualnych zmian miażdżycowych, a w konsekwencji uniknąć chorób serca, zawałów, czy udarów mózgu.

Glukoza

Krew do badania należy pobierać na czczo, nie wcześniej niż 8 godzin od ostatniego posiłku. Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ pozwala określić poziom cukru we krwi, a dzięki temu możliwe jest wykrycie cukrzycy we wcześniejszym stadium.

Cukrzyca jest paskudną chorobą cywilizacyjną, w znacznej mierze zależną od sposobu odżywiania. Jeśli więc Twój poziom glukozy będzie ponad normę, potraktuj to jako przestrogę i impuls do zmiany stylu życia i diety. To badanie koniecznie rób co roku!

Badanie pierwiastków w krwi

Oddając już krew do badań, warto zbadać sobie zawartość pierwiastków, takich jak żelazo, magnez, sód, potas i wapń. Badania te pozwolą wykryć ewentualne niedobory, czy anemię. Często wyjaśniają również wahania nastroju, osłabienie, brak energii. Wyniki pozwolą wykluczyć choroby nerek oraz problemy z tarczycą.

Ogólne badanie moczu

Z moczu można dowiedzieć się naprawdę dużo. Jego kolor i odczyn mówią wiele o stanie naszego zdrowia i pozwalają na wczesne wykrycie chorób nerek, żółtaczki, czy problemów z wątrobą.

Wystarczy zakupić odpowiedni pojemnik w aptece, oddać mocz na czczo i dostarczyć do laboratorium.

pH moczu może nam również podpowiedzieć, czy nasza dieta jest odpowiednia – niskie świadczy o zakwaszonym organizmie, natomiast pH zbliżone do 6 jest charakterystyczne dla osób odżywiających się prawidłowo.

Próby wątrobowe

Wątroba jest bardzo ważnym organem i powinniśmy ją kochać i o nią dbać. Odpowiada, między innymi, za oczyszczanie organizmu z toksyn, magazynowanie niektórych witamin i bierze udział w regulacji temperatury ciała.

Próby wątrobowe pozwolą na wykrycie ewentualnych stanów zapalnych wątroby, jej stłuszczenie oraz uszkodzenia wywołane m.in. alkoholem, lekami i niewłaściwą dietą. Naprawdę warto robić je co roku, szczególnie, jeśli przyjmujemy leki, tabletki antykoncepcyjne, czy też pijemy alkohol.

Wizyta u ginekologa i badania cytologiczne

Bardzo, bardzo ważne! Wiem, że jest co najmniej milion przyjemniejszych rzeczy niż wizyta w gabinecie ginekologicznym, ale tutaj chodzi o nasze zdrowie. Taka wizyta raz w roku jest niezbędna, nawet jeśli tryskasz zdrowiem. Cytologia jest podstawowym badaniem, które pomoże wykryć raka szyjki macicy, na którego umiera zdecydowanie zbyt dużo Polek.

Poproś również ginekologa, aby powiedział Ci jak wykonywać samobadanie piersi. Powinnaś je robić raz w miesiącu, najlepiej tuż po miesiączce.

USG piersi i ginekologiczne

Pozwalają na wykrycie zmian nowotworowych piersi i dróg rodnych. Jeśli nie miałaś w rodzinie przypadki zachorowania na te nowotwory, rób je raz w roku, ewentualnie raz na dwa lata. Natomiast jeśli jesteś w tzw. grupie ryzyka, powinnaś je robić co pół roku.

Stomatolog

Pamiętaj, że zęby masz na całe życie i musisz o nie dbać. Poza tym stan uzębienia wpływa na stan zdrowia całego organizmu (tak, tak!), więc tym bardziej warto robić przeglądy. Za zwykłą wizytę kontrolną raczej nie zapłacisz nawet w prywatnym gabinecie. Jeśli natomiast okaże się, że masz coś do poprawy, możesz skierować się już do dentysty na NFZ.

I nie bój się tego, że będzie boleć. Przecież są znieczulenia, a dentystę odwiedzają nawet dzieci. Jeśli więc dzieci są dzielne i dają radę, to Ty też dasz 🙂

stomatolog nfz

Lista jest dość długa, więc najlepiej rozpisać sobie badania na dłuższy okres czasu. Odpowiednia profilaktyka w niektórych przypadkach naprawdę ratuje życie.

Powyższe badania pozwolą Ci również sprawdzić, czy styl życia, który prowadzisz jest odpowiedni, czy nie należy czegoś w nim zmienić. Życie i zdrowie jest jedno, więc potraktuj czas spędzony w gabinecie, jako inwestycję, która na pewno się opłaci 🙂

I pamiętaj, że w przypadku choroby, w szpitalach, aptekach i gabinetach, spędza się znacznie więcej czasu i zostawia znacznie więcej pieniędzy 🙂 Warto więc badać się profilaktycznie, aby tego uniknąć.

Jak jest u Ciebie? Pamiętasz o badaniach profilaktycznych? Wykonujesz je prywatnie, czy na NFZ? A może w ogóle ich nie robisz? Daj znać w komentarzu!

Rate this post


13 Komentarzy

natasza c · 20 kwietnia 2017 o 17:11

Lista jak nabardziej przydatna. Według mnie takie właśnie pakiet badać powinień obowiązywać wręcz jako badania okresowe w pracy. Myslę , że byłoby to z korzyścią dla NFZ.

Marta Gie · 21 kwietnia 2017 o 10:38

Bardzo fajna lista i podobnie jak poprzedniczka uważam ze powinny byc one wcielona w badania okresowe…

princess.malpka · 22 kwietnia 2017 o 21:42

Zgadzam sie z Toba w 1000% ja staram sie robic badania krwi jak najczesciej, choc w moim kraju nie jest to najprostrze bo trzeba miec podstawe dlaczego chcemy takie badanie. Jednak co do ginekologa i stomatologa to jestem im wierna 🙂 I rowniez polecam dbac o swoje zdrowie 🙂

Agnieszka · 24 kwietnia 2017 o 18:55

Jak ja to wszystko wiem i jak ja to zaniedbuję 🙂 Powinni nas do tego zmuszać, bo tak, to wieczny brak czasu 🙁

Paulina · 24 kwietnia 2017 o 18:59

Staram się badanie krwi wykonywać regularnie, stomatologa też odwiedzam profilaktycznie, gorzej z pozostałymi badaniami. Jakoś nie po drodze mi do lekarzy… W ogóle nie lubię chodzić do lekarza.

    Natalia- NaturalnieNiebanalnie · 25 kwietnia 2017 o 20:56

    Chyba nie znam nikogo, kto by lubił chodzić do lekarza 🙂 Często winni są tutaj sami lekarze (nie mówię, że wszyscy), którzy swoim podejściem do pacjenta potrafią zniechęcić niejedną osobę…

Aneta · 24 kwietnia 2017 o 19:05

bardzo pomocny wpis, dzięki 🙂

jola · 1 sierpnia 2019 o 11:55

U mnie w mieście był ostatnio mammobus z geneva trust i nie spodziewałam się, że będiz etyle chętnych kobiet, żeby sie przebadać. Może mają męczące call centre, ale potrafią skutecznie zachęcić do badań 😀

    iga · 9 września 2019 o 13:55

    Również słyszałam o tej firmie wiele dobrego i zachęcam mamę, żeby skorzystała z badania 🙂 teraz jeszcze bardziej będzie mi na tym zależało widzac taką opinię

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *