Równowaga kwasowo-zasadowa. Dlaczego jest tak ważna?

Opublikowane przez Natalia Stós w dniu

Nasz organizm z natury dąży do równowagi. Jakiekolwiek odchylania od stanu homeostazy, mogą powodować różne dolegliwości. Jest tak chociażby w przypadku temperatury ciała: gdy jest zbyt niska, nasz organizm wywołuje mimowolne skurcze mięśni (dreszcze) i „gęsią skórkę”, aby się ogrzać. Gdy jest zbyt wysoka, zaczynamy się pocić, aby zbić zbyt wysoką temperaturę. Nie mniej ważna dla naszego zdrowia jest równowaga kwasowo-zasadowa. Czym jest, dlaczego jest istotna i co zrobić, aby ją utrzymać? Zapraszam do lektury.

równowaga kwasowo-zasadowa

Wiele osób skarży się na przewlekłe zmęczenie, brak energii, osłabienie. Często w takich sytuacjach robimy badania krwi, z podejrzeniem anemii. Co jednak, jeśli wyniki są w porządku? Odpowiedzialne za to może być zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej.

O co w tym chodzi?

Równowaga kwasowo-zasadowa w naszym organizmie dotyczy płynów ustrojowych, czyli przede wszystkim krwi, ale także płynu mózgowo-rdzeniowego, moczu, śliny, soku żółciowego. Miarą kwasowości lub zasadowości jest skala pH.

Równowaga kwasowo-zasadowa. Dlaczego jest tak ważna?

I podobnie jak temperatura ciała człowieka powinna być stała (36,6 stopni), tak samo pH naszej krwi powinno być utrzymane na tym samym poziomie (7,365). Równowaga kwasowo-zasadowa jest więc zachowaniem proporcji kationów (kwaśnych) i anionów (zasadowych) w naszych płynach ustrojowych. Odpowiednie pH warunkuje prawidłowy przebieg procesów życiowych w organizmie, a co za tym idzie stan naszego zdrowia.

Odchylenie od normy, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę jest niebezpieczne dla zdrowia. Niestety, przez złe nawyki żywieniowe, stres i brak aktywności fizycznej większość z nas ma zakwaszony organizm.

Skąd bierze się zakwaszenie organizmu i jakie są

jego skutki?

Głównym czynnikiem, jaki ma wpływ na pH naszej krwi jest to, co znajduje się na naszym talerzu. Tradycyjna kuchnia większości Polaków, czyli przewaga produktów odzwierzęcych: mięsa, tłuszczy, mleka; a także ogromna ilość cukru i soli w naszej diecie, rafinowana mąka, wszelkiego rodzaju konserwanty, aromaty, utrwalacze, wzmacniacze smaku, kawa i napoje alkoholowe, pozostawiają w organizmie odczyn kwaśny. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj stres oraz przyjmowanie leków, które w dużym stopniu przyczyniają się do zakwaszenia.

zakwaszenie organizmu

Co nadkwasota oznacza dla naszego organizmu?

Aby wyrównać odczyn krwi, nasz organizm pobiera z tkanek i kości niezbędne do tego procesu minerały, takie jak wapń, potas, magnez, sód. Prowadzi to do niedoboru tych minerałów, a w konsekwencji do osteoporozy, zapalenia stawów, bóli kręgosłupa, reumatyzmu.

Długotrwałe zakwaszenie powoduje podniesienie się poziomu cholesterolu, co prowadzi od miażdżycy i nadciśnienia. Oprócz tego, dieta oparta na produktach zakwaszających, czyli m.in. cukrach często jest przyczyną nowotworów: komórki rakowe żywią się glukozą, a kwaśne środowisko jest idealne dla ich rozwoju. W środowisku o prawidłowym pH komórki nowotworowe giną.

Jak rozpoznać zakwaszenie?

Obniżone pH krwi powoduje również problemy, które łatwo można zaobserwować u samego siebie:

 • słaba odporność, częste infekcje, stany zapalne
 • złe samopoczucie, brak energii, senność, rozdrażnienie
 • problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi
 • problemy z koncentracją, zapamiętywaniem
 • bóle głowy, migreny.

Podwyższony poziom zasad we krwi

Skoro można zakwasić organizm, to czy można również przesadzić w drugą stronę i, spożywając duże ilości produktów alkalizujących, podnieść poziom zasad w płynach ustrojowych? Nie sądzę. U osób zdrowych, które żywią się nawet wyłącznie produktami alkalizującymi nie dochodzi do zasadowicy.

Może do niej dojść przy długotrwałych wymiotach i biegunkach (w wyniku dużej utraty kwaśnego soku żołądkowego), niektórych chorobach hormonalnych, przy stosowaniu leków alkalizujących (np. w przypadku chorób wrzodowych) lub w wyniku długotrwałego przebywania na dużych wysokościach (tzw. zasadowica oddechowa).

Odpowiednia dieta

W obecnych czasach, większość spożywanych przez nas produktów mają odczyn kwaśny. Według badań, pożywienie powinno być w 20% kwasotwórcze, a w 80% alkalizujące. Niestety, zazwyczaj jest odwrotnie.

Jak więc wygląda odpowiednia dieta, pozwalająca zachować delikatną równowagę kwasowo-zasadową? Ściąga poniżej.

Zrezygnuj lub mocno ogranicz, ze względu na wysoką kwasotwórczość:

 • wszelkiego rodzaju używki: tytoń, napoje alkoholowe, kawę,
 • mięso, wędliny, w szczególności MOM,
 • cukier i jego przetwory,
 • sztuczne dodatki do żywności: wzmacniacze smaku, konserwanty, syropy glukozowo-fruktozowe, barwniki,
 • białą mąkę i powstające z niej produkty (makarony, pieczywo), biały ryż,
 • krowie mleko,
 • sól rafinowaną,
 • rafinowane oleje: słonecznikowy, palmowy; utwardzone tłuszcze,
 • leki,
 • czekoladę, kakao.

Spożywaj umiarkowanie, ze względu na odczyn obojętny lub delikatnie kwasotwórczy:

 • przetwory mleczne: kefiry, jogurty, twarogi,
 • jajka,
 • ryby,
 • produkty pełnoziarniste z żyta, pszenicy, kukurydzy,
 • kasze jęczmienne, kuskus, ryż brązowy.

Spożywaj jak najwięcej, ze względu na alkalizujące właściwości:

 • kasza jaglana, gryczana niepalona,
 • zielona herbata, herbaty ziołowe,
 • naturalne zioła i przyprawy,
 • nierafinowane oleje roślinne: lniany, oliwa z oliwek, kokosowy, rzepakowy,
 • kiełki i nowalijki,
 • wszystkie warzywa i owoce (szczególnie zielone oraz cytrusowe),
 • mleko kozie i jego przetwory,
 • produkty z amarantusa, gryki i orkiszu.
naturalna żywność

Co możesz zyskać?

Przede wszystkim – zdrowie. Twój organizm będzie prawidłowo funkcjonował, wszystkie procesy życiowe będą przebiegać tak, jak powinny. Może Cię to uchronić przed wieloma chorobami, w tym cywilizacyjnymi (otyłość, cukrzyca, nowotwory).

A jakie korzyści odczujesz szybciej? Zdecydowaną poprawę samopoczucia, większą energię, zdrowy sen, zwiększoną koncentrację, jak również stabilizację wagi. Zyskasz piękną, zdrową skórę i mocne włosy. Odczujesz ogólną poprawę psychofizyczną, poprawę nastroju, przypływ sił witalnych. Dodatkowo, Twój organizm znacznie dłużej pozostanie młody – bez botoksu, zabiegów odmładzających i interwencji chirurga.

A jak wygląda Twoja dieta – bardziej kwasotwórcza, czy alkalizująca? Dbasz o zachowanie równowagi, czy dopiero zaczniesz to robić? Daj znać w komentarzu!

FollowFollow on Bloglovin
5 (100%) 2 votes


13 Komentarzy

Katarzyna Mierzwa · 16 lutego 2017 o 17:16

Dzięki za ten wpis 🙂 właśnie szukałam informacji o zakwaszeniu organizmu i o tym jak sobie z nim radzić. Co można jeść, a czego lepiej unikać 🙂

  Natalia · 16 lutego 2017 o 17:30

  Kasiu, bardzo się cieszę, że mogę pomóc 🙂 Wszystkiego dobrego!

Paulina · 27 lutego 2017 o 18:31

Fajny wartościowy wpis! 🙂 Blog także, na pewno będę zaglądać 🙂

Wiśniona · 27 lutego 2017 o 18:46

Ja mam wyjątkowo dużo szczęścia, ponieważ większość produktów zakwaszających mi nie smakuje, natomiast lubię te które należy jeść 😉

  Natalia- NaturalnieNiebanalnie · 28 lutego 2017 o 15:07

  To super, wiele zależy od przyzwyczajeń, także tych wyniesionych z domu. Niestety, większość ludzi odżywia się zupełnie odwrotnie, niż powinna i takim osobom zazwyczaj ciężko jest zmienić nawyki. Ale nie można się poddawać, w końcu chodzi o nasze zdrowie! Pozdrawiam 🙂

Natalia- NaturalnieNiebanalnie · 28 lutego 2017 o 15:05

Dziękuję, Paulina 🙂 Mam nadzieję, że będziemy się tu często spotykać 🙂

Co z tą kawą? | · 15 lutego 2017 o 19:34

[…] Więcej na temat równowagi kwasowo-zasadowej przeczytasz w artykule: Równowaga kwasowo-zasadowa. Dlaczego jest tak ważna? […]

Polskie superfood – burak | · 23 lutego 2017 o 18:01

[…] Więcej o równowadze kwasowo-zasadowej przeczytasz tutaj. […]

Zdrowy kręgosłup – Twoja życiowa podpora | · 6 marca 2017 o 19:37

[…] Więcej na temat produktów zakwaszających organizm i równowagi kwasowo-zasadowej przeczytasz tutaj. […]

Polskie superfood – siemię lniane | · 27 marca 2017 o 19:12

[…] Jest to szczególnie ważne, ponieważ w naszej diecie jest zdecydowanie zbyt dużo produktów zakwaszających organizm, a zbyt masło alkalizujących. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. […]

Jakie badania profilaktyczne robić co roku – mini przewodnik | Naturalnie Niebanalnie · 20 kwietnia 2017 o 16:25

[…] pH moczu może nam również podpowiedzieć, czy nasza dieta jest odpowiednia – niskie świadczy o zakwaszonym organizmie, natomiast pH zbliżone do 6 jest charakterystyczne dla osób odżywiających się prawidłowo. […]

Polskie superfood – kasza jaglana | Naturalnie Niebanalnie · 12 czerwca 2017 o 19:24

[…] Równowaga kwasowo-zasadowa – dlaczego jest tak ważna? […]

Zdrowy sen – naturalne sposoby na lepszy sen | Naturalnie Niebanalnie · 19 czerwca 2017 o 15:45

[…] ten jest łatwo wypłukiwany z naszego organizmu, m.in. przez kawę, mocną herbatę, czy dietę z przewagą produktów o odczynie kwaśnym. W przypadku problemów ze snem, warto wieczorem sięgać po produkty bogate w magnez – wystarczy […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *